Adjustable Piston Pump PD100PB04SRS5AAN0S0000000
Product Categories
Wuhan Hengmeisi Hydraulic Electromechanical Equipment Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Displacement : Other
Pump Type : Piston Pump
Warranty : 1 Year
Brand Name : Parker
Place of Origin : China
Connection Size : 1/4 inch
Dimension(L*W*H) : 20x20x20
Max. Horsepower : 0.5 HP
Maximum Flow Rate : 3000
Number of stages : 1 Stage
Operating Pressure : 100 bar
Power(W) : 1500
Pressure : 35
Showroom Location : Chile
Structure : piston pump, Piston Structure
Product name : Parker Hydraulic Pump
Power : 23mpa
Standard or Nonstandard : Standard Hydraulic
Application : Machinery
Material : Carbon Steel
Usage : Hdyraulic
MOQ : 1 Piece
MOQ : 1 ton
Contact Now
Maximum vacuum flow rate: n/a
working pressure: 280 bar, 4000 psi
Technology: Hydraulics
Current Speed: 250 L/min, 66 gal/min
Displacement: 140 cm3/rev, 8.5 inch3/rev
Valve body material: cast iron
Drainage options: Yes
Including supply pump: No
Circuit path: normally open
Configuration: Single/Serial/Multiple, Tandem, Multiple
Energy recovery capability: Yes
Including filters: No
Used together with fluid type: standard hydraulic oil
Maximum displacement: 140 cm3/rev, 8.5 inch3/rev
Maximum flow rate: 66 gal/min, 250 L/min
Maximum fluid temperature: 95 ° C, 200 °F
Minimum fluid temperature: -40 ° C- 40 °F
Maximum noise level: 83 dBA
Maximum operating pressure: 280 bar, 4000 psi